Comunicate|

Data/Ora
Date(s) - 31/05/2024
Toată ziua

Categorie


Au fost desemnați câștigătorii celei de-a XVII-a ediții a Festivalului-Concurs Naţional de Folclor Pentru Tineri Interpreţi „Dor De Cânt Românesc”!

            În perioada 30-31 mai, în comuna Cumpăna, județul Constanța, a avut loc cea de-a XVII-a ediție a Festivalului – Concurs Naţional de Folclor Pentru Tineri Interpreţi „Dor De Cânt Românesc”.

            După o preselecție riguroasă și-au dat concursul pe scena Casei de Cultură din localitate, în fața unui juriu profesionist și extrem de exigent, 49 de soliști cu vârste cuprinse între 6 și 18 ani, din toate zonele țării.

            Trofeul acestei ediții a fost câștigat de concurenta BEȘLEAGĂ SIMONA-MARIA-VIOLETA, din comuna Gârceni, județul Vaslui. Aceasta a reușit să cucerească juriul și trofeul, cu un talent ce încântă, determinare și o interpretare ce aduce aminte de vremurile străvechi, încărcată de emoție și puritate.

CLASAMENTUL CELEI DE-A XVII-A EDIȚII ARATĂ ASTFEL:

SECȚIUNEA I (6-9 ani):

  • Premiul I – MOTFOLEA JEAN-CONSTATIN, din comuna Rediu, județul Neamț
  • Premiul II – STOICA TIMEEA-ANAIS, din municipiul București
  • Premiul III – DUMITRU IONUȚ-STELIAN, din sat Dărvari, comuna Ciorogârla, județul Ilfov
  • Mențiune – FLOREA MIHAI-IULIAN, din municipiul București
  • Mențiune – MANEA MARIA, din comuna Tufești, județul Brăila

SECȚIUNEA a II-a (10-13 ani)

  • Premiul I – POPESCU NATALIA-MARIA, din București
  • Premiul I – COMȘA HORIA NICOLAE, din sat Mărcuș, județul Covasna
  • Premiul II – MILITARU ELENA-FLORENTINA, din sat Nișcov, comuna Vernești, județul Buzău
  • Premiul II – PENCESCU ALESSIA-ANDREEA, din București
  • Premiul III – STANCIU RICCARDO-NICOLAS, din sat Valea Bujorului, comuna Izvoarele, județul Giurgiu
  • Premiul III – ȘERBAN AURA-MARIA, din municipiul Constanța
  • Mențiune – BATALĂ DARIA-ANDREEA, din municipiul Constanța
  • Mențiune – VÎRDOL LUISIANNA CĂTĂLINA, din municipiul Turnu Măgurele, județul Teleorman
  • Mențiune – LUCHIAN ADRIANA ALEXIA, din sat Vadu, comuna Corbu, județul Constanța
  • Mențiune – BOAMPĂ MARIA, din municipiul Iași

 

SECȚIUNEA a III-a (14-18 ani)

  • Premiul I – MOISĂ GRIGORIE, din municipiul Galați
  • Premiul II – STAICU ALEXANDRU RĂZVAN, din județul Ilfov
  • Premiul II – BRUTCĂ ANA-MARIA, din municipiul Constanța
  • Premiul III – MĂRGEAN ANDREEA-SELENA, din municipiul Giurgiu
  • Premiul III – NĂSTĂSACHE IRINA-FLORENTINA, din comuna Scorțoasa, județul Buzău
  • Premiul III – CATANĂ MIHAELA, din orașul Târgu Neamț, județul Neamț
  • Mențiune – IVAN ANDREI-MARIAN municipiul Motru, județul Gorj
  • Mențiune – MIRCEA ANA-MARIA, din municipiul Brăila
  • Mențiune – CHIRUȚĂ MARIA-CRISTINA, din municipiul Constanța

            Juriul a fost format din profesioniști ai folclorului românesc care au avut o misiune extrem de grea, deoarece concurenții au fost bine pregătiți și cu drag de cântecul popular românesc. Fiecare prestație a fost notată cu profesionalism și exigență de cei cinci membri ai juriului:

  • Doamna ELISE STAN – profesor doctor etnomuzicolog, realizator emisiuni – președintele juriului;
  • Doamna Doina-Virginia IŞFĂNONI – doctor, istoric de artă, cercetător, etnolog la Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” din Bucureşti;
  • Doamna Daniela-Roxana GIBESCU – doctor etnomuzicolog, specialist Casa de Discuri ELECTRECORD România;
  • Doamna Nicoleta-Elena POPA – director Televiziunea „FAVORIT”;
  • Domnul Valentin MARIN – etnomuzicolog, manager al Radio România Antena “Antena Satelor”;

            Acompaniamentul orchestral de înaltă ținută a fost oferit de către Taraful „Frații Năstase” din Bacău, sub bagheta maestrului dirijor Cristian NĂSTASE.

            În cadrul Festivalului, cei prezenți în sala de spectacole a Casei de Cultură din Cumpăna, cât și cei care au urmărit transmisiunile live, s-au putut bucura de recitalurile extraordinare ale câștigătorilor trofeelor edițiilor anterioare ale festivalului, bun prilej de a demonstra că juriul de la festivalul din comuna Cumpăna își face treaba cu simț de răspundere și nu greșește, acești foști laureați devenind în timp artiști profesioniști, apreciați de publicul larg:

  • FLAVIA MARIA COCHIRLEANU, din sat Bentu, comuna Gălbinași, județul Buzău, câştigătoarea Trofeului ”Dor de Cânt Românesc” ediţia a XVI-a, 2023;
  • VALENTINA VASIA OPREA, din municipiul Slatina, județul Olt, câştigătoarea Trofeului ”Dor de Cânt Românesc” ediţia a XII-a, 2017;
  • BIANCA-ȘTEFANIA LUZINSCHI, din comuna Cumpăna, județul Constanța; au evoluat în prima zi.

            În cea de-a doua zi, în timpul Galei Laureaților, au încântat publicul cu glasul lor:

  • CRISTINA-DANIELA TODOR, din comuna Ciugud, județul Alba, câștigătoarea Trofeului ”Dor de Cânt Românesc” ediția a XI-a, 2016;
  • GABRIEL TRETEAG, din comuna Cornu Luncii, județul Suceava, câștigătorul Trofeului ”Dor de Cânt Românesc” ediția a XIV-a, 2019;
  • INGRID BOENGIU, din municipiul Drobeta-Turnu Severin, județul Mehedinți, câștigătoarea Trofeului ”Dor de Cânt Românesc” ediția a IX-a, 2014;

            Acest spectacol a ajuns pe calea undelor la telespectatorii și radioascultătorii din întreaga lume mulțumită partenerilor media: Televiziunea ”Favorit”, Radio România „Antena Satelor”, Antena 3 Constanța, Național TV, Radio România Constanţa, Radio Doina, Radio Sky și RVS.

            Întreg spectacolul a fost prezentat cu un profesionalism aparte de domnul asist. univ. Drd. Ionuț DULGHERIU, actor, solist și realizator de emisiuni la Radio „Doina”.

            Detalii și trasmisiunea integrală a spectacolului se poate urmări pe pagina oficială de facebook a festivalului aici.

Comentariile sunt oprite.

Close Search Window
Sari la conținut