Date(s) - 02/11/2020

Luni 2 noiembrie 2020, în comuna Cumpăna a fost deschisă prima creșă  intitulată  Rază de Soare”.

Creșa “Rază de Soare” din Cumpăna va deveni a doua casă pentru micuții din localitatea noastră care meritau un loc de poveste, unde să cunoască și să descopere lumea.

Administrația locală va suporta de la bugetul local 80% din costurile întreținerii micuților

Cresa de la Cumpăna dispune de 100 de locuri iar valoarea lucrărilor a fost 4.970.706,6 lei (inclusiv TVA) din care :

Fonduri de la bugetul de stat (PNDL II) – 3.055.422,00 lei

Fonduri de la bugetul local : 1.915.284,6 lei

Valoare finanțare Dotare cresa – TIKKA : 194.526 LEI

Valoare finanțare CRESA – UNILEVER : 45.000 LEI

Vestea bună este că 80% din costurile întreținerii micuților la creșă vor fi suportate din bugetul Primăriei și Consiliului Local Cumpăna, iar 20% va reveni părinților.

Programul creșei este 7.00 – 17.00, masa micuților va fi una diversificată în funcție de vârstă și nevoi și va fi asigurată de o firmă de catering și va costa 18 lei/zi/copil și va cuprinde micul dejun, prânzul și 2 gustări.

“Am fi vrut să avem alături de noi la inaugurare toți partenerii și organizațiile care s-au implicat în proiect, pe toți cei care ne-au sprijinit, tinerii voluntari, însă contextul nu ne-a permis. Dar gândurile de mulțumire, prețuire și recunoștință se îndreaptă către toți, cu aceeași intensitate. Fără voi, dragii mei, oameni cu suflet și dragoste de copii, nimic nu ar fi fost posibil. Continuăm să face din Cumpăna, acasă!” a transmis primarul Mariana Gâju